340px-156px

Avrupa Birliği devlet burs imkanları

Bilindiği üzere çağımızın eğitim masrafları lisans ve lisansüstü eğitim’de artık parasal bağlamda yükselmiş ve kimi yerli öğrencilerimizin eğitim için ayırdıkları bütçeleri aşmaktadır. Bunu demişken lisans ve yüksek lisans programları için burs imkanlarınız mümkün ve bu blog yazım’da biraz bunlardan bahs etmek istiyorum.

Avrupa Birliği içi ülkeler tarafından sağlanan  burslar:

  • British Chevening Scholarship – Birleşik Krallığın global burs programıdır ve lisans eğitiminde üstün başarı gösteren ve geleceğin liderleri olarak gördükleri öğrencilere: politik,  işletme,  medya,  sivil toplum,  din ve akademik çalışma alanlarında  Birleşik Krallık’ta yüksek lisans (master) burs imkanları sağlanmaktadır (Son Başvuru tarihleri her sene Kasım ayındadır.)
  • DAAD Scholarships for Development-Related (Master) Bursları – Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından sağlanan Yüksek Lisans adayları için burs imkanıdır.  Özellikle OECD ülkelere yönelik sunulmaktadır. Aranan kriterler arasında: Lisans ortalaması iyi derece’de olması, yeterli düzeyde Almanca yada İngilizce (program doğrultusunda) dil bilgisine sahip olunması ve kamu yada özel sektör’de ülke gelişimi adına projelerde çalışılıyor olunması. (Başvuru tarihi 31 Hazıran/15 Ekim arası.)
  • İtalya Devlet Bursu  (Lisans/Yüksek Lisans/PhD) İtalya Devleti tarafından üç, altı yada dokuz ay arayla sunulan burs imkanlarıdır. Aranan kriterler arasında: İtalyanca dil bilgisi, yaş sınırlaması (18 altı ve 35 üstü olmayacak şekilde) ve başvurulan enstitünün aday kriterleri.
  • Eiffel Fransa Uluslararası Devlet Bursu AB-Dışı ve ikinci vatandaşlığı Fransız olmayan adayların 30 yaş altında (Master) ve 35 Yaş altı (PhD) olması takdirde başvurabileceğiniz burs türüdür. Fransız devleti tarafından sağlanan bu bursta ayrıca Fransız dil yeterliği aranmaktadır. (son başvuru tarihi Ocak 9)
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir