340px-156px

Avusturya’da Yaşam Tarzı

Avusturya’da Yaşam Tarzı

Avusturya (Federal Avusturya Cumhuriyeti) toplam dokuz eyaletten oluşmaktadır (Burgenland, Tirol, Oberösterreich, Niederösterreich, Kaernten, Salzburg, Steiermark,Vorarlberg ve Viyana) ve toplam 8 milyon 65 bin nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti Viyana`dır ve yaklaşık 1,6 milyonluk nüfusuyla ülkenin insan yoğunlugu en fazla olan kentidir. 1918`den beri parlamenter/demokratik cumhuriyet ve konfederatif bir politik yapıya sahiptir; devlet yasaları millet meclisi ve federal meclis tarafindan, eyalet yasaları ise eyalet meclisleri tarafından çıkarılır.

Ayrıca federal meclis eyaletlerin devlet düzeyindeki temsilciliğini yapmaktadır. Gerek Cumhurbaşkanı, gerekse eyalet başkanları halk tarafından doğrudan seçilir. Resmi dil Almanca`dır. Kaernten eyaletinin güneyinde ayrıca Slovence ve Burgenland eyaletinde Hırvatca ve az da olsa Macarca konuşulur. Kişi başına düşen gayri safi milli hasıla 23.940.- `dır.

83.858 kilometrekare bir alan üzerine yayılmış olan ve İsviçre, Liechtenstein, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Slovenya ve İtalya tarafından çevrilmiş olan ülkenin yarısı ormanlık alandır. Avusturya gerek yazın gerekse kışın çok sevilen bir turizm ülkesidir. Kayak, dağ ve göl bölgeleri, gezi parkürleri ve elbetteki kültür/sanat/müzik etkinlikleri ve güzel kentleriyle heryıl çok sayıdaki turisti çeker.

Para birimi:

Avusturya’ nın para birimi diğer Avrupa Birliği üyelerinin, birliğe yeni iştirak etmiş ülkeler dışında, neredeyse tümünde olduğu gibi Euro`dur.

Herhangi bir bankadan, havaalanı veya kent merkezi gibi yerlerde bulunan döviz büroları veya makinelerden, çoğu oteller ve bazı seyahat acentalarında Euro bozdurabilirsiniz.

Yaşam Giderleri:

Yaşam giderleri kişiden kişiye farklılık gösterir elbette, fakat aşağıda tahmini bir rakam verilmeye çalışılmıştır.

Yurtta kalan bir öğrencinin barınma giderinin hesaplanmasında, yurdun yerine ve durumuna göre, 190,- ile 240,- Euro arasında değişen bir rakamdan hareket edilebilir. Eğer eve çıkmak isterseniz iki odalı bir ev için 300 ila 550 Euro arasında, evin mevkiine ve genel durumuna göre değişen bir meblağı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Öğrencilerimize genel tavsiyemiz, giderlerin daha iyi kontrol edilebilir olması gerekçesiyle, ilk yıllarını yurtta geçirmeleridir. Fakat doğrudan eve çıkmayı düşünenler için anlaşmalı olduğumuz kurumlar vasıtasıyla piyasa koşullarının altında kira ödeyeceğiniz, cazip şartlarda uygun evler temin edebiliriz.

Toplu taşıma araçları için almanca kursunun devam ettigi ilk iki sömestre aylık kart 45,- Euro dur. Almanca kursu bittikten sonra bu rakam dönemlik (4 aylık) 117,- Euro `ya, yani aylık 29,- Euro`ya düşer.

Ayrıca her öğrencinin yaptırması gereken ve tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği sağlık sigortası aylık yaklaşık 17,- Euro`dur. Bunun dışında dönem başına üniversite öğrenci derneğine 14,-Euro `luk bir meblağ yatırmak gerekmektedir.

Öğrencinin beslenme ve kişisel giderleri doğal olarak öğrencinin yaşam tarzına ve alışkanlıklarına göre belirlenir, fakat rakamı saptama noktasında ortalama 190,- Euro`den hareket etmek gerekir.

Geçici Barınma:

Tüm havaalanı ve istasyonlarda bir otel/pansiyon kılavuzu vardır. Ucuz otel ve pansiyonlarda gecelik oda fiyatları 20,- Euro ile 40,-Euro arasında değişmektedir. Ayrıca Avusturya öğrenci mübadele ofisi Erasmus programı dahilinde gelenler ve devlet bursiyerleri için ev ve yurt sağlanmasında yardımcı olmaktadır. Kurumumuz öğrencilerinin geçici barınma gibi bir sorunları yoktur; havalimanından alındıktan sonra doğrudan kendileri için ayarlanmış yurtlarına veya kiralanmış evlerine götürülürler.

Kalıcı Barınma

Bir ev bulmanın en hızlı yolu yerel gazetelerde çıkan ilanları takip etmek ya da bir emlak bürosu ile görüşmektir. Viyana’daki mobilyalı ya da mobilyasız dairelerin aylık kiraları 300-550 Euro arasındadır (iki oda + mutfak + banyo). Kiralar evin bulunduğu yere ve evin niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Öğrenci yurtları için bekleme süreleri vardır ve en geç bir sömestre önce başvuru yapmak gerekmektedir. A.E.D., Avrupa Eğitim Danışmanlığı anlaşmalı kurum ve kuruluşları vasıtasıyla öğrencilerine yapmak istedikleri harcamaya uygun, okuyacakları üniversiteye yakın, temiz ve güzel bir yurt veya ev bekleme süresi olmaksızın ayarlamaktadır ve bu hizmet sunduğumuz eğitim servis paketine dahildir.

İkametgah Bildirimi:

Avusturya’ya ilk girişinizi yaptıktan sonra ya da adres değişikliğinde üç iş günü içerisinde Viyana’daki ilgili belediye dairelerine (Magistrat) ikametgah bildiriminde bulunmanız gerekmektedir.

Bildirim “Meldezettel” (bildirim kağıdı) adı verilen özel bir form ile yapılmaktadır. Bu bildirimi A.E.D., avrupa Eğitim Danışmanlıpı olarak öğrencilerimizle birlikte yaparız.

Sağlık Sigortası

Avusturya`da devlet üniversitelerinde yada devlet tarafından tanınan üniversite/yüksekokullarda okuyan öğrenciler sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Sağlık sigortası hastane ve doktor masraflarının tamamını kapsar. Avusturya türü ne olursa olsun öğrenci (üniversite/yüksekokul, dil kursu) olarak gelen herkes bulunduğu eyaletin sigorta kurumuna kendisini kaydettirmesi gerekir. Üniversitenin hazırlık dil kursuna katılan öğrenci, kurs kaydını yaptırdıktan sonra öğrenci belgesi ve kurs kayıt belgesiyle birlikte sosyal sigortalar kurumuna öğrenci sigortası için basvuruda bulunur. Bu basvuruyu A.E.D. olarak öğrencimizle birlikte yaparız.

Trafik

Avusturya’da şoför olarak trafiğe çıkmak için uluslararası sürücü belgesine ihtiyaç vardır. Uzun süre Avusturya`da kalacaklar Türkiye`de aldıkları ehliyeti Avusturya ehliyetine çevirtmek zorundadır. Bunun icin trafik bakanlığı tarafindan pratiğe dayalı bir direksiyon sınavı yapılır.

Yaz mevsiminde Avusturya’da ki tüm yollarda sürüş şartları çok iyidir. Avusturya’daki yolların büyük bir bölümünü dağ yolları oluşturur. Genellikle ormanların da içinden geçen bu yollar son derece güvenlikli şekilde yapılmışdır. Kış mevsiminde ise (Aralık – Mart) özellikle yüksek bölgelerdeki dağ yollarında karı hesaba katmak gereklidir.

Avusturya`da özel araba satın almak isteyenler araba pazarlarından veya özel satıcılardan ikinci el arabaları Türkiye şartlarına göre çok daha cazip rakamlarla edinebilirler.

Kurumumuz, öğrencilerine Türk ehliyetini Avusturya ehliyetine çevirtme sürecindeki resmi prosedürlerde yardımcı olmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir